Maraton 2021 se pomalu blíží ke konci. Dobíháme poslední rovinkou a trháme cílovou pásku. Letošní rok je však v mnoha ohledech jiný a místy nečekaný. Na co se ale spolehnout můžeme je to, že i letos přichází zima a s ní jedinečný čas Vánoc. Než ale doběhneme do cíle, udělejme taky něco nečekaného. Něco, co by běžec v závodu nikdy neudělal.

Na chvíli zpomalme. 

Sejděme se jako rodina a užijme si společně strávené chvíle. Pojďme si ty letošní Vánoce více užít a méně plýtvat. Ať už penězi nebo časem, které obojí strávíme hektickým běháním po obchodech. Letos, více než kdy jindy bychom měli více šetřit sebe, ale také přírodu.

Jak si užít udržitelné Vánoce?

Místo nákupů nových ozdob si můžete spoustu dekorací vyrobit. Můžete využít zbytky látek na výrobu bytových dekorací nebo ozdob na vánoční stromeček. Troufnout si můžete i na šitý věnec, který vám ozdobí dveře nejen letos, ale i v dalších letech.

Ozdoby můžete také usušit, napéct, uháčkovat nebo jen nasbírat v lese. Pokud se pustíte do výroby i s dětmi, můžete vyzkoušet třeba směs z jedlé sody, škrobu a vody. Nemusíte tak do papírnictví a ještě zužitkujete suroviny, které najdete v kuchyni. Za pomocí vykrajovátek pak vyrobíte krásné a třpytivé tvary, které můžete podle nálady dobarvit potravinářským barvivem. 

   

Štědrovečerní tabule

Štědrovečerní večeře si žádá něco extra. Samozřejmostí je sváteční ubrus, ale také prostírání a ubrousky. Vyměňte letos papírové ubrousky za ty látkové. Nejenže vypadají lépe, ale také vám budou dělat radost řadu let. Je už jen na vás, zda si vyberete nějakou neutrální barvu, která se hodí ke všemu, a nebo naopak vyberete ze složitějších vzorů.

Zabalte dárky do recyklovaného papíru. S jejich vyšperkováním vám pomůžou například razítka, malé šišky nebo háčkovaná stužka. Z papíru můžete také vytvořit mnoho dekorací. Letošním hitem jsou papírové hvězdy. Už máte tu svou poskládanou?

   

Dámy, pokud jste na jaře oprášily šicí stroje, pusťte se do šití ještě teď před Vánoci. Máte ve svém okolí vášnivého čtenáře? Překvapte ho ručně šitým obalem na knihu nebo třeba nápaditou záložkou. Fantazii se meze nekladou.

Ať už prožijete letošní Vánoce jakkoliv, přejeme vám, abyste je prožili hlavně ve zdraví a pohodě a do nové roku vyběhněte odpočatí a plní životního optimizmu.

S láskou
Olzatex