Zavřete oči a vybavte si Štědrý večer. Pohoda, dobré jídlo, těšení se na dárky, vše v oparu červené a zelené. Tyto barvy jsou spjaty s Vánoci stejně jako chleba s máslem. Proč používáme právě tyto barvy? A jak s nimi souvisí Santa Claus?

 

 

 

Krev Kristova nebo jen bobule cesmíny?

Teorií, kdy se zelená s červenou staly barvami Vánoc, vznikalo mnoho. Některé se váží již k pohanským kmenům, jiné je přisuzují katolické církvi. Jisté ale je, že každá z barev si našla cestičku do vánočních domovů v jiný čas.

Jako první se s Vánoci spojila zelená. Nejedná se ale o zářivou jarní zelenou, nýbrž o temnou barvu jehličí. Takovou barvu má také cesmína, jeden z mála stálezelených listnatých stromů. Pohané věřili, že je cesmína způsob, jak si příroda zachovává svou krásu přes zimu. Lidé si touto rostlinou zdobili svá obydlí už dávno před tím, než vzniklo křesťanství.

Červená se k zelené přidala pravděpodobně až ve středověku. Při náboženských vánočních hrách se totiž pro negramotné hrál i příběh vyhnání Adama a Evy z Ráje. A protože v zimě jabloně nenesou, herci místo nich na Strom poznání používali jehličnaté stromky ověšené rubínovými jablky. Tento nápad se později ujal i v domácnostech, a tak se vánoční stromek zdobený do červena stal symbolem Vánoc. Křesťanská církev červenou později spojila také s krví Krista.

Za všechno může ,,kola’’

A co ten slibovaný Santa Claus? Ve viktoriánské době lidé od vánočních barev upustili. Místo nich přišla na řadu modrá, černá nebo hnědá. Vše ale změnil právě americký Děda mráz. Ten dostal svůj tradiční vzhled až v roce 1931, kdy Haddon Sundblom na přání Coca-Coly poprvé namaloval Santu obtloustlého, usměvavého a v červeném kabátu. Kola i tento bodrý chlapík z plakátu se lidem natolik vryly do paměti, že si bez nich Vánoce nedokážeme představit. A bez červené také ne!

Dnes už se vánoční barvy tolik neřeší. Jejich náboženská symbolika se vytrácí, a tak se můžeme rozhodnout, jestli na vánoční tabuli chceme prostřít do bíla, zlata nebo na něj třeba dáme fialový ubrus. Pokud se chcete držet posledních trendů, určitě navštivte nějaký vánoční veletrh, kde jistě najdete výzdobu dle svého gusta!